Březnové čtení

Březnové čtení

Jak jsme sušili jablka

Višně byly prvním ovocem, které jsme sušili a hned druhým ovocem byla jablka.

Měli jsme v té době malé děti a jablka na chroupání se hodila. Úplně první jablka jsme zkusili si usušit v obecní sušárně v Zastávce u Brna, kde v roce 2006 ještě fungovala. Prakticky to bylo tak, že jsme si doma připravili nakrájená jablka do nádob a ty jsme dovezli do sušárny, kde nám je usušili.

Vlastní sušárnu na menší množství ovoce jsme měli až od roku 2007. To jsme pak už na vánoce sušili jablka sami s manželovými rodiči. Manžel s tchánem jablka odjádřincovali a krájeli na kolečka a já s tchýní jsme je rovnali na síta do sušárny. Vše jsme dělali po práci a děti za námi z domu běhaly, kdy už budeme hotovi. Poprvé, když jsem viděla těch 60 kusů sít, která se měla naplnit, tak jsem spráskla ruce, co to bude koleček jablek.

Dneska jsme se vypracovali ke zručnosti a 60 kusů sít naplníme ve dvou za 3 hodiny. Množství jablek se zpracuje 130kg. To jen pro zajímavost.

Jablka jsou jedním z nejvýznamnějších zdrojů pektinových látek, které jsou schopny vázat a zneškodňovat těžké kovy. Pektiny brzdí rozvoj škodlivých mikroorganismů ve střevech, normalizují proces trávení. Jablko má tedy řadu léčivých účinků. Dále podporuje vylučování cholesterolu z organismu. Doporučují se jako prevence onemocnění střev. Zpevňují stěny cév, snižují jejich křehkost. Obsahují velké množství vlákniny.

Pro mě je jablko superpotravina a v zimě je konzumuji každý den. V sušárně je využíváme ať už sušená nebo čerstvá k výrobě dalších výrobků. O tom ale zase příště.

přečíst
Čtení pro měsíc únor

Čtení pro měsíc únor

Višně sušené

Pro únorové čtení jsem si vybrala višně sušené. Byl to náš první produkt, který nás vedl k zamyšlení, vybudovat sušárnu ovoce. Višně byly na sušení pracné, ale zákazníci si je nejvíce žádali. Na vánočních trzích jsme je v letech 2007-2011 vždy vyprodali, to jsme sušili jen v menším nožství při práci. Višně jsme v té době peckovali ručně. Pak se nám podařilo domluvit se v závodě Aliboana, kde měli starou peckovačku české výroby z 50. let, aby nás dvakrát v létě pustili do provozu a višně jsme si zde vypeckovali. Od roku 2014 vlastníme svou peckovačku višní.

Višně se po vypeckování lehce proslazují cukrem. Je to jediné ovoce, kde použijeme doslazení, ale jinak by nebyly tak dobré. Jsou oblíbené právě pro svoji sladkokyselou chuť. Hodí se do dezertů, závinů, k sýrům. Někdo je používá i do masových kuliček. Jsou vhodné na různá nepečená cukroví, jak kdo chce. Ale nejlepší jsou na mlsání jen tak.

Višně obsahují menší množství cukrů, více organických kyselin (jablečnou, citrónovou, jantarovou, salycilovou). Mají více fenolových sloučenin, posilují kapiláry, mají protisklerotický účinek a půsoví protizánětlivě. Z minerálů jsou višně bohaté na draslík, hořčík a fosfor. Pro vysoký obsah železa se má jejich konzumace pozitivní vliv  při chudokrevnosti. Jako jediné ovoce obsahují jod.

Množství nejnovějších výzkumů potvrdilo, že višně chrání před nemocemi srdce. Pravidelné konzumování višní dokonce zabraňuje vzniku cukrovky a některých druhů rakoviny. Toto ovoce pomáhá i při léčení poruch paměti. Vědci zjistili, že višeň je úspěšná i při zánětlivých procesech a zmírňuje bolesti při artritidě. 

přečíst
Domácí dobroty CZ

Jestli byly roky 2020 a 2021 díky Covidu 19 jiné a věci, které doposud platily, platit přestaly, tak v roce 2022 se svět úplně otočil. Po 10 letech podnikání v dobrotách jsem měla pocit, že takhle těžko se nepodnikalo ani na začátku.

Hlavně se zase vrátila nervozita a podrážděnost mezi lidi. Prudké zdražování, válka na Ukrajině a další samé negativní zprávy nás nutí být v depresi.

Přitom se máme stále dobře. Nic nám nechybí, snad jen té pozitivní energie by mohlo být víc.

Já jsem ráda, že mohu sušit ovoce a vyrábět pro Vás naše dobroty. Na všechny chmury je nejlepší práce. 

Naše práce je udržitelná a má smysl. Využíváme sezonního českého ovoce, které zpracujeme beze zbytku.

Díky našim skvělým stálým zákazníkům se můžeme radovat z toho, že se nám daří víc prodávat přes e-shop napřímo našim zákazníkům. Jsem s Vámi v kontaktu a píši Vám občas zprávy ze sušárny. Děkuji za zpětnou vazbu, když mi odepíšete a vím, že zprávy čtete.

Děkujeme všem, kteří se k nám pravidelně vrací a nakupují naše dobroty.

Tak ať je ten příští rok poklidnější a veselejší.

Jana Kubová z Domácích dobrot

přečíst
Advent

Advent

objednávky do 18.12.2022

Dnes začal advent a do štědrého dne zbývá přesně 24 dnů.

Vyrobila jsem opět adventní kalendář s našimi dobrotami a budu každý den společně s Vámi odtajňovat jeden po druhém a seznamovat Vás s jejich obsahem.

Sledujte nás na Facebooku a Instagramu. Je to zábava.

Poslední objednávky přijmeme do 18.12, aby k Vám došly do Vánoc.

Užijte si pěkný adventní čas.

přečíst
Zdravý adventní kalendář

Zdravý adventní kalendář

Tvoříme s dětmi

I letos jsem do vánoční nabídky přidala produkt Adventní kalendář. Nejedná se o kalendář jako takový. Je to balení našich ovocných svačinek, ořechových mlsů, Malinek a Čoklinek a letos nově i Netyčinek v počtu celkem 24 kusů. Vše dám za zvýhodněnou cenu do papírového sáčku a je již na Vás, jak s tímto obsahem naložíte. Netvrdím, že celý adventní kalendář musí nutně obsahovat jen naše dobroty. Určitě lze obsah našeho zvýhodněného balení použít třeba i do Mikulášských balíčků nebo do balíčků od Barborky. Kdo rád dětem kupuje zdravé mlsání ke svačině, tak je využije i zde.

Tipy na vytvoření domácího adventního kalendáře najdete na našem Instgramovém profilu @domaci.dobroty.cz

S tvořením ze sušeného ovoce a s ochutnávkou našich dobrot ráda navštěvuji Mateřské školky. Většinou v tomto období s nimi připravujeme Mikulášskou nadílku nebo svícny z jablíček dozdobené sušeným ovocem. Je to pro mě příjemný relax a dobití baterek pro naši další práci, když vidím, že dětem chutná a že je sušené ovoce stále dobrou variantou zdravého mlsání.

přečíst
Vánoční nabídka 2022

Vánoční nabídka 2022

Dárky od nás nezklamou

Opět po roce blíží se nám Vánoce. Na toto období se opravdu pečlivě připravujeme a zodpovědně pro Vás vybíráme nové dárkové krabičky a doplňky do nich. Sestavuji ráda a s láskou obsah jednotlivých krabiček tak, aby byl zajímavý a krabička byla plně využita, zkrátka byla plná. Doufám, že Vás potěší i naše další doplňkové výrobky jako jsou bylinné čaje Bylinca a perličkové ozdoby z fy Rautis. Tak vybírejte. Pokud byste chtěli něco změnit nebo doplnit, napište.

přečíst
Květ bezu černého v Domácích dobrotách

Keř bezu černého najdeme na venkově snad všude. Na zahradách, v lese, v každé i sebemenší skulince se mu daří růst. Má velkou životaschopnost. Vše, co na keři vyroste, od květů po plody, má léčebné schopnosti a naši předci tyto dary přírody, uměli patřičně využít. 

My jsme letos bohatost květů bezu černého využili také. Květy jsme macerovali a použili do jablečných marokánek a do jahodového džemu.

Výsledek je vskutku dobrý a bezový. Určitě tyto produkty vyzkoušjte nebo můžete naši Bezovou dárkovou krabičku někomu podarovat.

Na podzim vyrobíme z plodů bezu černého i povidla, ale o těch zase příště.

přečíst
Dovolená v provozovně DD

Dovolená v provozovně DD

od 30.6. do 18.7.2022

Zdravím všechny naše zákazníky,

poprosím Vás o trpělivost, protože v době od 30.6. do 18.7.2022 nebude nikdo v dobrotách vyřizovat Vaše objednávky.

Pracujeme usilovně celý rok a potřebujeme si odpočinout a načerpat síly na novou sezonu sušení višní, meruněk a švestek atd.

Objednávky Vám půjdou vytvořit, ale jejich odbavení proběhne až po 18.7.2022.

Děkujeme za pochopení a všem přejeme krásné léto.

přečíst
Naše sušené ovoce

Naše sušené ovoce

v čokoládě Kamila Chocolates

Tato spolupráce vznikla již před 2 lety, kdy jsme v čokoládovně Kamila ve Vyskytné u Jihlavy zkusili s panem Matinem Hlavou namočit naše sušené ovoce do jejich čokolády. Navíc jejich opravdu pravá čokoláda, žádná poleva, vydrží stále lesklá bez povlaku, což je známka kvality a dá se s takovým výrobkem dál obchodovat. Tím vznikla naše nová řada výrobků ovoce v čokoládě.

Můžete se tak těšit ze - Švestek v čokoládě, Hrušek v čokoládě a Jablečných marokánek v čokoládě.

Opatřili jsme jim i pěknou krabičku s etiketou, aby vynikla jejich vyjímečnost. Źe jsou i chuťově vyjímečné, musíte už zkusit sami.

Pokud hledáte dobré jedlé dárky, mrkněte do naší záložky dárkový prodej a určitě si něco vyberete.

přečíst
NETYČINKY

NETYČINKY

Novinka roku 2022

Jak už jsem zde psala, i po 10 letech podnikání v dobrotách, každý rok něco vylepšuji a chystám pro Vás novinky. Vždycky musím vyjít z toho, co jsme schopni v té naší výrobně a našimi silami vyrobit. Letos jsme vylepšili výrobu marokánek, mají lepší tvar. Přitom jsme je taky vytunili.

Neustále se mě totiž ptáte, jetsli nevyrábíme müsli tyčinky nebo tak něco. Popravdě my z našich surovin neumíme udělat tyčinky, ale jen kulaté tvary.

Spojením ovoce čerstvého i sušeného, ořechů, kakaa a čokolády vznikla malá kolečka bez cukru, barviv a umělých dochucovadel - NETYČINKY.

Je to náš produkt, jsme na něj pyšní a ocení ho hlavně aktivní lidé, kteří potřebují rychle dodat energii. Hodí se do práce, školy, na tůry i na sport.

Je to zdravá, ale hlavně chutná alternativa müsli tyčinek.

přečíst
10 let výroby Domácí dobroty s.r.o.
přečíst
Rok 2021 v událostech

Rok 2021 v událostech

Balíky posíláme do 18.12.2021

Milí přátelé Domácích dobrot, opět nám ten letošní rok 2021 rychle utekl. Jaký byl? Popravdě zvláštní, ale to už je takový druhý rok, řeknete. Už jsme si zvykli, že kromě nošení roušek se i testujeme a někteří jsme se nechali naočkovat, takže dost často slyším diskusi na téma očkování. To bysme si dříve ani nemysleli, kam naše společnost dospěje. 

Jedno nám ale zůstalo a na tom se nic naštěstí nezměnilo. Máte rádi naše sušené dobroty a my jsme opravdu v této době šťastní, že můžeme v klidu pracova, sušit , balit a prodávat. Nejsme závislí s ničím na zahraničním dodavateli, a to je taky výhra, takže ovoce, krabice, sáčky, etikety atd máme vše tuzemské. 

Letos jsme opět nasušili višně, meruňky, broskve, švestky, hrušky a jablka. Z jablek děláme Vaše oblíbené jablečné marokánky v různých příchutích. Vaříme džemy a povidla a posíláme Vám je nejen přes dopravce PPL, ale zařadili jsme i Zásilkovnu a ta se Vám líbí.

Když přijedete k nám do Ostašova do prodejny při sušárně, můžete zaplatit kartou a nakoupit si nejen naše sušené ovoce.

Budeme zde pro Vás až do 22.12.2021. Vždy ve středu a pátek až do 17 hodin.

Balíky budeme posílat do 18.12., aby jsme mohli zaručit, že je obdržíte do Vánoc.

Děkujeme Vám všem, že nás podporujete a nakupujete právě u nás.

Vaše Jana Kubová

přečíst
Další články