Domácí bramborové tašky se švestkovými povidly

Domácí bramborové tašky se švestkovými povidly

Ráda bych se s Vámi podělila o recept mojí babičky, který jsem se naučila od ní. Dala jsem si práci vše vážit, jinak ona vařila "od oka" a já dnes také.

Na bramborové těsto potřebujeme:

900g brambor škrobového typu, které uvaříme ve šlupce

400g hladké mouky

do těsta zapracujeme 360g a zbytek si necháme na podsypání při vyvalování těsta

1 vejce

2 rovné malé lžičky soli

Toto množství stačí na oběd pro 4 člennou rodinu. Pokud chceme recept jen vyzkoušet, stačí polovoční dávka.

1. Brambory oloupeme a nastrouháme na jemném struhadle. Brambory posolíme a doporostřed dáme jedno vejce. Dále přidáme mouku a vše dobře propracujeme do hladkého těsta.

2. Než začneme rozvalovat těsto, dáme si vařit do většího hrnce vodu a osolíme ji. Propracované těsto si rozdělíme na 4-5 kusů. Jednotlivé kusy těsta rozválíme na pomoučněné pracovní desce na plát o výšce asi 0,5 cm. Rádýlkem těsto rozdělíme do čtverců. Do každého doprostřed dáme malou lžičku povidel od Domácích dobrot. Čtverec těsta přeložíme a okraje zmáčkneme koncem nože.

 

3. To už nám vře voda v hrnci. Nejprve ji zeslabíme na elektrice na 3. stupeň. Dáváme tašky vařit asi po 8 kusech. Ve vodě je zamícháme, aby se neslepily a přepneme na stupeň 4. Jakmile tašky zavřou a vyplavou na povrch vody, vaříme 2 minuty. Celkem se vaří cca 5 minut každá várka.

 

4. Uvařené tašky dáváme do mísy, potřeme máslem, aby se nelepily k sobě. Při dalším vyvalování může postupně těsto řídnout. Nebojte se zapracovat trochu mouky do těsta. Celkově by se těsto nemělo lepit, ale nemělo by být ani tuhé.

5. Na závěr servírujeme s mletým mákem, moučkovým cukrem a kapkou rozpuštěného másla.

Pokud by se Vám nechtělo těsto plnit povidly, lze si vše ulehčit. Těsto je dobrý základ také pro bramborové šudliky. Z těsta vyválíme úzkého hada a krájíme jej na malé kousky, které házíme do vařící vody. Uvařené kousky pomastíme máslem a posypeme mákem a cukrem. Na talířy podáváme se švestkovými povidly. Rovněž je těsto dobrý základ pro bramborové pekáče či placky. V tomto případě vyvalujeme tenké kulaté placky, které opékáme na pánvi nasucho a po opečení z obou stran je potřeme rozpuštěným sádlem. Servírujeme potřené švestkovými povidly a posypané mákem s cukrem.

Dobrou chuť!

Použité produkty v receptu

Švestková povidla

Švestková povidla

Švestkové pokušení

79 Kč KOUPIT